Graduate Student Accomplishments

2019

Awards

  • Graduate Research Symposium participants: Somdutta Ghosh, Saeed Pegahan
  • Departmental Outstanding Graduate Research Assistant: Sanjana Curtis
  • Departmental Outstanding Graduate Teaching Assistant: William Fox
  • University Graduate Fellowship Award: Theo Cooper, Kenya Gordon, Robert J Taylor
  • Anderson Award: Theo Cooper
  • Sayers Award: David Dickson, Robert J Taylor
  • Ranney Award: Kenya Gordon
  • SREB Fellowship: Kenya Gordon
  • Provost Doctoral Recruitment Fellowship: Robert J Taylor

Publications

2018

Awards

  • Graduate Research Symposium participants: Omadillo Abdurazakov, Patrick Barry, Samuel Flynn, Masoud Ghasemi, Christopher Kolb, Sanaz Koohfar, Zhongcan Xiao
  • Departmental Outstanding Graduate Research Assistant: Ahmin Salehi
  • Departmental Outstanding Graduate Teaching Assistant: Samanvitha Sridhar
  • University Graduate Fellowship Award: Rifet Musedinovic
  • Sayers Award: Ethan Blalock, Efekan Kokcu, Matthew Lippy
  • Provost Doctoral Recruitment Fellowship: Matthew Lippy, Rifet Musedinovic

Publications

2017

Awards

  • Graduate Research Symposium participants: Patrick Barry, Charles J. Stapleford
  • Recognition for Excellence in Laboratory Teaching by the Graduate Student Association: Anamaria Trandafir, Bailing Ma, Sara Jafaripazoki, Samanvitha Sridhar
  • Departmental Outstanding Graduate Research Assistant: Masoud Ghasemi
  • Departmental Outstanding Graduate Teaching Assistant: Samanvitha Sridhar
  • University Graduate Fellowship Award: Caitlin Seed, Robert Valdillez, Dovletgeldi Seyitliyev, Jin Ha Choi
  • Anderson Award: Gregory Johnson
  • Sayers Award: Caitlin Seed, Keith Hillaire
  • Mitchell Award: Robert Valdillez
  • SREB Fellowship: Robert Valdillez
  • Provost Doctoral Recruitment Fellowship: Jin Ha Choi
  • SEAS Fellowship: Samuel Stuard
  • GAANN Nuclear Science and Engineering Fellowship: Eric Dees, Samuel Flynn, Charles Stapleford, Christian White

Publications